КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА СМОЛАТА?
Епоксидната смола представлява двукомпонентна система, състояща се от смола и втвърдител. Чрез смесване на двата компонента се извършва химическа реакция, така че течната смола постепенно да се втвърди. Резултатът е чиста, бляскава повърхност.
ПРИЛОЖЕНИЕ НА СМОЛАТА В ЖИВОПИСТА
Тенденцията да се използва смола в изкуството идва от САЩ, Канада и Австралия. Със смола могат да се създават живописни произведения, които приковават вниманието на зрителя със своята светлина, яснота, блясък и дълбочина. Към смолата се добавят цветни пигменти и много други добавки. Ефектите се създават посредством избора на основа, начинът на леене, цветовете и добавките. Дори опитни художници, използващи смола в своето изкуство, никога не завършват обучението си. Ако обичате да експериментирате, ще се влюбите в работата със смола. Тя може да се използва в съчетание с различни техники като масло, акрил, алкохолно мастило, акварел, микс медия и др. С нея не само ще добавите дълбочина и блясък, но ще предпазите произведенията си от UV лъчите и нежелани механични въздействия.
КОИ ПОВЪРХНОСТИ СА ПОДХОДЯЩИ ЗА ИЗКУСТВОТО НА СМОЛАТА?
Подходящи за работа със смола са повърхности от дърво, стъкло, метал, плексиглас, бетон и други гладки повърхности. Порести, абсорбиращи повърхности са неподходящи. Платната също не са подходящи, тъй като се отпускат под теглото на смолата и тя се събира в центъра. Ако все пак искате да използвате смолата върху платно, най-напред ще трябва да го подплатите с някаква неогъваема плоскост. Мебели, подове и кухненски плотове могат да бъдат покрити с подходяща смола.
КАКВИ ПИГМЕНТИ ДА ДОБАВЯТЕ КЪМ СМОЛАТА?
Можете да използвате цветни пигменти в прахообразна форма, мастило, алкохолно мастило, течни акрилни бои и спрей бои. Не слагайте граници на въображението си, но не добавяйте вода към боите, защото водата прави смолата млечна и вече не се втвърдява напълно. В зависимост от вида на използваните пигменти ще получите различни резултати. Най-добре е да експериментирате с цветовете си върху малки повърхности. Важно е да разбъркате добре цвета на смолата, но това трябва да става много внимателно.
ПРЕПОРЪЧАНИ БОИ И ПИГМЕНТИ, които ще намерите в магазините на ЕМАРТ или онлайн на www.emart.bg
специализирани:
други:
АКРИЛНА БОЯ МЕТАЛИК "CADENCE HYBRID"
АКРИЛНА БОЯ МЕТАЛИК "CADENCE DORA"
АКРИЛНА БОЯ ЗА ПОЗЛАТЯВАНЕ "CADENCE"
АКРИЛНА БОЯ "MORISON" - КОМПЛЕКТ 10 ЦВЯТА
ПОЛУЧАВАНЕ НА ЕФЕКТИ
Чрез добавяне на брокати или камъни и кристали към произведенията от смола, можете да създадете красиви акценти. Например, може да нахвърляте няколко друзи, които са много модерни в момента. Може също да изсипвате предварително разбъркани цветове, с които ще получите неочаквани резултати.
МАТЕРИАЛИ, които ще намерите в магазините на ЕМАРТ или онлайн на www.emart.bg
ЧИПС ОТ ПОЛУСКЪПОЦЕННИ КАМЪНИ И КРИСТАЛИ - ДРЕБЕН
ЧИПС ОТ ПОЛУСКЪПОЦЕННИ КАМЪНИ ИКРИСТАЛИ - ЕДЪР
ЧИПС ОТ ПОЛУСКЪПОЦЕННИ КАМЪНИ - МНОГО СИТЕН В БУРКАНЧЕ
ПОЛУСКЪПОЦЕННИ КАМЪНИ БЕЗ ДУПКА
КОМПОЗИЦИЯ
В изкуството не винаги се започва с ясна идея за крайния резултат на произведението и често разчита на интуиция или случайни попадения. Но при работата със смола и особено с епоксидна смола не може да си позволите да започненете, без ясна идея за композицията или дори предварителен проект, тъй като след смесването на смолата и втвърдителя имате ограничено време за действие.
СЪХНЕНЕ
Времето за сушене зависи от стайната температура и вида на използваната смола. Най-добре е да експериментирате предварително с материалите, с които разполагате. Продължителността на роцеса на съхнене може да варира межди 15 мин. и 1,5 часа.
ИНСТРУКЦИИ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА КАРТИНА СЪС СМОЛА
След като сте наясно с дизайна на изображението и избора на цвят, сте готови да започнете:
ПОЧИСТВАНЕ НА ИНСТРУМЕНТИТЕ
С готовата картина работата ви все още не е свършена. Сега е време да почистите оборудването си. Ако все още имате остатъци от смола, можете да ги използвате или за бижута и малки декорации или за експерименти. Поставете празните чаши от смолата върху пластмасово фолио с отвора надолу. Излишната смола се стича надолу и може лесно да бъде отделена от чашата на следващия ден. Избършете шпаклата си с оцет или кърпа, напоена с изопропанол. Също така трябва да избършете останалите лепкави пособия като сешоари, горелки, пинсети и др. с алкохолна кърпа. Внимание, изключете електрическите уреди от електрозахранването предварително! Четките и валяците, за съжаление трябва да се изхвърлят. Не оставяйте дървени пръчки в смолата, тъй като едва ли ще можете да ги извадите от повърхността на следващия ден.
ПОЧИСТВАНЕ НА ЛЕПКАВИ РЪЦЕ
Трябва да почиствате лепкавите си ръце с оцет, след което да ги измивате със сапун и вода. В магазините „Направи си сам“ има специални пасти за почистване на ръце, които много помагат. С алкохол може да почиствате ръцете си само в краен случай, тъй като изсушава кожата. Въпреки това най-добре е да предпазите ръцете си, като носите ръкавици. По възможност, смолата не трябва да попада върху кожата, тъй като може да предизвика дразнене.
КАКВО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ, ПРИ ПОЯВА НА ДЕФЕКТИ ПО КАРТИНАТА?
Ако изображението има дупки или вдлъбнатини след изсушаване, може да не сте използвали достатъчно смола или твърде много смола да е изтекла. Вдлъбнатините могат също да се образуват при използване на силиконово масло. В този случай нямате друг избор, освен внимателно да надраскате картината с фина шкурка и да нанесете нов слой смола. Ако сте използвали силиконово масло, почистете добре картината с алкохол, преди да направите това.
ТРУДНОСТИ ПРИ РАБОТАТА СЪС СМОЛАТА
В допълнение към многобройните плюсове, работата със смола има и своите минуси. Ако се осмелявате да я използвате, не трябва да сте големи чистофайници, тъй като това си е мърлява работа. Тази техника също никак не е евтина. Висококачествената смола е доста скъпа. Наистина си заслучава изграждането на многослойни картини от смола, но това увеличава разходите. В името на здравето, трябва да се спазват и мерките за безопасност. Техниката не е лесна, но когато се овладее, ще бъдете възнаградени със задоволството от неверояните си творби.
МЕРКИ ЗА БЕЗОПАСТНОСТ ПРИ РАБОТА СЪС СМОЛА
Смолата е вискозно, лепкаво вещество, което се втвърдява напълно при стайна температура в даден момент. Затова трябва да внимавате да предпазите мебелите и дрехите си. От друга страна, трябва да се вземат предпазни мерки за защита на вашето здраве. Дори ако използвате смола, която е сертифицирана като нетоксична и безвредна, при допир може да предизвика дразнене на кожата. Ето защо е важно да се носят ръкавици за еднократна употреба и дрехи с дълги ръкави. Пушенето в непосредствена близост трябва да се избягва, тъй като синтетичната смола е частично запалима. В допълнение, се препоръчва използването на маска за защита на дихателните пътища при загряване на синтетична смола, смесена с боя, тъй като това не е напълно безвредно.
Както вече се убедихте, изпълнението на живопис със смола е трудоемко и изисква време и подготовка. Но ако държите сполучливо произведение в ръцете си, ще си кажете: Това наистина си заслужаваше!
Лора Никова (Каруна) | Каруна |
Творческото вдъхновение струи като фонтан от сърцето на твореца. Неукротимата му струя се издига на високо, след което се връща обратно към източника под формата на множество идеи. А реализацията на тези идеи прави животът пъстър и щастлив.
Когато почувствате щедрия изблик на творческо вдъхновение, елате при нас. Екипът на ЕМ АРТ ще ви снабди с всичко необходимо за изпълнението на вашите проекти в домашни условия.
В тази рубрика ще споделя с вас някой от находките, на които съм се натъкнала благодарение на вътрешното чудо, наречено ФОНТАН НА ВДЪХНОВЕНИЕТО.
Всички статии на Каруна |
Оцени статията 5.00/5 от 1 оценки. |
|
Вече сте гласували за статията |
0 | 0 | 0 | 0 |
© 2004 - 2024 ЕМ АРТ Всички права запазени.